Fındık fiyatları ne kadar – Güncel 2019 fındık taban fiyatları

By | Temmuz 27, 2019
Fındık fiyatları ne kadar – Güncel 2019 fındık taban fiyatları Milyonlarca fındık üreticisi’nin heyecanla beklediği Fındık fiyatı son dakika belli oldu. Buna göre; yüzde 50 randıman esası’na göre, Giresun kalite kabuklu fındığın taban fiyatı 17 lira. Levant kaliteli kabuklu için de taban fiyat 16 buçuk lira oldu. Fındık fiyatları ne kadar – Güncel 2019 fındık taban fiyatları  Buna ek olarak kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği ve alan bazlı desteği de eklenin’ce kilogram fiyatları 19 lira ile 18 buçuk lira arasına gelmiş oluyor…. Fındık fiyatları ne kadar – Güncel 2019 fındık taban fiyatları
Fındık fiyatları ne kadar - Güncel 2019 fındık taban fiyatları

Fındık fiyatları ne kadar – Güncel 2019 fındık taban fiyatları

Fındık fiyatları ne kadar – Güncel 2019 fındık taban fiyatları

FINDIK FİYATI SON DAKİKA da BELLİ OLDU! 
 • Erdoğan kamuoyu’nun merak’la beklediği konu’da ”Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira, Levant kaliteli kabuk’lu fındık için fiyat 16,5 lira” dedi.

Fındık fiyatları ne kadar

 • Toprak Mahsülleri Ofisi’ne (TMO) hasat dönemi başlama’dan fındık alımı için görev verme kararı aldıkları’nı dile getiren Erdoğan, “Bu yıl fındıkta 700 bin ton rekolte bekleniyor.
 • Yüzde 50 randıman esası’na göre :Giresun kaliteli kabuklu fındık içi taban fiyatı 17 TL, levant kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 16. 50 TL olarak belirlendi.
 • Buna kilogram balına yaklaşık 2 TL olan mazot ve gübre desteği ile alan bazlı destek de eklene’cek. Böylece fiyatlar 19 TL ve 18.50 TL seviyesi’ne gelecek.” dedi.

Güncel 2019 fındık taban fiyatları

 1. İşte Erdoğan’ın fındık fiyatları ile ilgili o açıklaması: Taban Fiyatları
 2. “Türkiye Azerbaycan ve Gürcistan dünya fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiriyor.
 3. Üç ülke olarak fındıkla ilgili işbirliği çalışmaları’nı başlattık.
 4. Böylece önümüzdeki dönemde fındığın dünya piyasaların’da hakettiği değeri sürekli kılmak amacıyla önemli bir adım atmış olduk.
 5. Fındık hasat döneminde üreticiler aleyhine gelişmeler’de TMO’yu görevlendirerek taban fiyat oluşmasını sağladık. TMO’nun taban fiyatlarını açıklayarak fındık üreticlerine müjde vermek istiyorum.
 6. Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira.
 7. Levant kaliteli kabuklu fındık için de taban fiyat 16,5 liradır.
 8. Buna kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği geldiğinde kilogram fiyatları 19 lira ile 18,5 lira arasında gelmiş bulunuyor”
FINDIK HASADI NE ZAMAN BAŞLAR ?
 • Hasat başlangıç tarihler’i sahil kesimin’de 3 Ağustos, orta kesimde 8 Ağustos, yüksek kesimde de 13 Ağustos olarak kararlaştırıldı.
 • 2019 ürünü fındığın pazara iniş tarihi ise 10 Ağustos olarak belirlen’di.
 • Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklar’da randıman ve kalite kaybı yaşanacağın’dan zamanın’dan önce fındık hasadının yapılmaması önemlidir.
 • Fındığın en iyi hasat edilme şekli silkme suretiyle yerden toplanarak hasat edilmesidir.
 • Bu sebeple elverişli bahçelerde yerden toplanarak hasat edilen fındık’lar tam hasat olgunluğunda toplandığın’dan randıman ve kalite iyi olacak ayrıca bir sonraki yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklar da zarar görmemiş olacaktır.
 • Bölgede yaygın olarak uygula’nan daldan el ile toplanarak fındığın hasat edilmesin’de, dalların birbirine sürtünmemesi’ne, çotanakların dala birleştiği yerden tek tek koparılması’na ve gelecek yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklara zarar verme’mek için sıyırma şeklinde toplama yapılmaması’na dikkat edilmesi gerekir.Fındık fiyatları ne kadar
 • Toplanan fındıklar çuvallarda bekletilmemeli’dir.
 • Toplanan fındıkların harmanlanmasın’da fındığın iyice kurutulması, kurutulan fındıklar’ın serin, kuru ve havalanabilir nitelikteki yerlerde depolanması gerekmektedir.
 • Hasat olumun’dan önce toplanmış, iyi kurutulma’mış ve fazla nemli fındıklar’ın muhafazası oldukça güç olduğu bu gibi fındıklar’da küflenme, acılaşma ve kızışma olmakta’dır.
 • Yine insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan aflatoksin de erken toplama, olumsuz harmanla’ma ve uygun olmayan depolama şartlarından kaynaklanmaktadır. Fındık fiyatları ne kadar
Fındık fiyatları ne kadar – Güncel 2019 fındık taban fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir