WordPress Site Kurma – WordPress Site Yapımı (ÇOK KOLAY)

By | Temmuz 22, 2019

WordPress Site Kurma – WordPress Site Yapımı (ÇOK KOLAY) Site yaparken en çok kullanılan hazır sistemler’den birisi olan WordPress sayesin’de birkaç saat için’de bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. WordPress Site Kurma – WordPress Site Yapımı (ÇOK KOLAY) WordPress ile bir sitenin nasıl yapılacağını anlatma’dan önce WordPress’in ne olduğu hakkında biraz bilgi vererek başlayalım.

WordPress Site Kurma – WordPress Site Yapımı (ÇOK KOLAY)

WordPress Nedir ?

 • İnternet alemi’nin %27lik kısmını elinde bulunduran WordPress, web sitesi yapmak için kullanılan hazır bir sistemdir. WordPress Site Kurma
 • Bu sistemi kullanabilmek için herhangi bir programlama diline ihtiyaç duymazsınız.
 • İçerisin’de biroldukça eklenti barındıran WordPress neredeyse tüm gereksinimlerizin neredeyse tümünü karşılayabilecek özelliğe haizdir.
 • Rahat kullanılabilir olması, zamandan kazanç sağlaması, emin olması, ücretsiz olması gibi sebepler WordPress’in en çok kullanılan hazır sistemler içinde yer almasını elde etmiştır.
 • Temel olarak Php yazılım dili ve MySQL veritabanını kullanan WordPress, internet dünyasının gelişimine azcaımsanmayacak bir katkıda bulunmuştur.
 • Dünya’da ortalama olarak 70 milyona yakın internet sayfası WordPress altyapısını kullanmaktadır.

WordPress İle Site yapımı

Wordpress Site Kurma - WordPress Site Yapımı (ÇOK KOLAY)

WordPress Site Kurma – WordPress Site Yapımı (ÇOK KOLAY)

 1. Web sitenizi oluşturabilmek için atmanız gereken ilk adım bir domain(alan adı) ve hosting almak olacaktır.
 2. Fakat WordPress’in alt yapısını Php ve MySQL oluşturduğundan dolayı Linux tabanlı bir hosting Windows tabanlı bir hostinge nazaran daha çok işinize yarayacaktır. WordPress Site Kurma
 3. Linux tabanlı bir hosting kullandığınız takdirde siteniz daha hızlı ve daha stabil bir şekilde çalışır.
 4. Burada anlatacağımız işlemleri uygulayabilmeniz için hostinginizin Cpanelinin nasıl kullanıldığını biliyor olmanız gerekir.
 5. Çünkü veritabanını kurmak ve dosyalarınızı hostinginize yükleyebilmek için bu panele ihtiyacınız olacaktır. WordPress kullanımına adım atmak için (indirmek için tıklayınız.)
 6. adresinden rar dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında indirdiğiniz dosyaları Cpanel File manager (dosya yöneticisi) üzerinden Public_html klasörüne yüklemelisiniz.
 7. Yüklediğiniz dosyalar içerisinde varsayılan olarak gelen 3 tane tema bulunmaktadır. Yeni bir tema kullanmak isterseniz temayı indirdikten sonra wp-content klasörü içinde bulunan themes klasörüne temanızı ekleyebilirsiniz.
  Dosyalarınızı attıktan sonra sıra bir veritabanı oluşturmaya geldi.
 8. Bunun için Cpanel’de phpMyAdmin seçeneğine tıklamalısınız. MySQL açıldıktan sonra siteniz için lüzumlu olan tabloları içinde barındıran bir veritabanı hazırlamanız gerekir.
 9. Bu işlemlerden sonra tarayıcınızda sitenizi açınca karşınıza gelecek olan pencere’de “Yapılandırma Dosyası Yarat” düğmesine basarak devam edebilirsiniz.
 10. Bir sonraki sayfada ise “Devam Edebilirsiniz” butonuna basmanız gerekmektedir.
 11. Bu sayfalardan sonrasın’da veritabanı bilgilerinizi girmeniz için bir form gelecektir.
 12. Buraya veritabanı bilgilerini ( veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı parolasını ) girerek göndere basıp devam ediyoruz.
 13. Sitemizin veritabanı bağlantısını bu şekilde kurmuş olduk.
 14. Daha sonra önümüze “Şimdi Kuruluma Başlayabilirsiniz” seçeneğini bulunduran sayfa gelecektir.
 15. Bu butona bastıktan sonra site ile ilgili bilgileri ( sitenizin giriş şifresini, kullanıcı adını, site başlığını girin) gireceğimiz bir formla karşılaşacağız. Bilgileri girdikten sonra “WordPressi kur ” butonuna basarak kurulumu bitirmiş oluyoruz.
 16. Sisteme giriş yapabilmek için siteadresi.Com/wp-admin adresine girmeniz ve karşınıza gelecek olan giriş paneline bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.
 17. Buraya kadar olan tüm işlemler sıradan bir wordpress sitesinin nasıl kurulacağını anlatmaktaydı.
 18. Heralde site üzerinde yapılabilecek işlemler bunlarla sınırlı değil.
 19. Özellikle kullanacağınız çeşitli hazır WordPress eklentileriyle sitenizi geliştirebilirsiniz. Nitekim şu anda popüler olan ve WordPress kullanan sitelerin sayısı hiç de azca değil.

217 thoughts on “WordPress Site Kurma – WordPress Site Yapımı (ÇOK KOLAY)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir