Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam – Fatoş Güney – Hüseyin Karabey – Söyleşi

By | Temmuz 24, 2019

Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam – Fatoş Güney – Hüseyin Karabey – Söyleşi Eylül ayında Mithat Alam Film Merkezi, ölüm yıl dönümü vesilesiyle Türkiye sinema tarihinin en büyük isimlerinden Yılmaz Güney’in filmlerine ev sahipliği yaptı. 29 Eylül Perşembe günü, Yamaç Okur’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele ise, yönetmenin hayat arkadaşı Fatoş Güney, yönetmen Hüseyin Karabey ve sinema tarihçisi Zahit Atam katıldı. Güney’in Seyyit Han (1968), Umut (1970), Ağıt (1972), Arkadaş (1975) ve Duvar (1983) filmlerinin gösterildiği haftanın sonunda düzenlenen panelde Fatoş Güney, Yılmaz Güney’in hayatını, mücadelesini ve birlikte geçirdikleri yılları anlatırken, Zahit Atam ve Hüseyin Karabey de Türkiye ve dünya sineması açısından taşıdığı önemi, kendi araştırmalarından ve deneyimlerinden hareketle ayrıntılı olarak ele aldılar.

NOT: BAZI KESİTLERDİR.

Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam - Fatoş Güney - Hüseyin Karabey - Söyleşi

Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam – Fatoş Güney – Hüseyin Karabey – Söyleşi

Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam – Fatoş Güney – Hüseyin Karabey – Söyleşi

Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam Fatoş Güney Hüseyin Karabey

Yılmaz Güney Kimdir

Yamaç Okur: Bugüne kadar Mithat Alam Film Merkezi olarak Yılmaz Güney filmlerini farklı oyuncu retrospektiflerinde ya da farklı toplu gösterimlerde göstermiştik ama bu hafta, Güney’in filmlerini ilk defa yönetmen başlığı altında gösterdik. Bugün Yılmaz Güney’in hayat arkadaşı Fatoş Güney’i, yönetmen ve senarist Hüseyin Karabey’i ve sinema yazarı, sinema tarihçisi Zahit Atam’ı ağırlıyoruz, kendisi aynı zamanda Boğaziçi Üniversiteli. Fatoş Hanım, sizinle başlamak istiyorum.

Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam – Fatoş Güney – Hüseyin Karabey – Söyleşi

Fatoş Güney: Merhabalar, hepiniz hoşgeldiniz. Yılmaz Güney’e, sinemasına gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Bir anımla başlamak istiyorum: Ben 1960’lı yıllarda yabancı okulların imtihanına girdim. Boğaziçi’ni de kazanmıştım ama İtalyan Rahibeler Okulu’nu tercih ettim. O okuldaki bir arkadaşımın eşi yönetmen asistanıydı, Yılmaz Güney’le film çekiyordu. Biz de film nasıl çekilir diye merak edip sete gittik ve ben Yılmaz Güney’le öyle tanıştım. O okulu değil de bu okulu seçmiş olsaydım, herhalde Yılmaz Güney’le tanışmak imkânını bulamayacaktım. Ben daha 16 yaşlarındayım, Yılmaz Güney o dönemde ününün zirvesindeymiş.

Zahit Atam: Arabayla mı gittiniz?

Fatoş Güney: Evet. Yılmaz’la ikimizdik, ekip arkadan minibüslerle geldi. Ve arkadaşlar, ben Çukurova’yı ilk defa gördüm. Dedi ki bana Yılmaz, “bak ciğerim, ben film çekerken seni tanıyamayabilirim. Bakarım ama seni görmeyebilirim. Sen sakın alınmayacaksın, gücenmeyeceksin çünkü ben kendimde olmam” dedi. “Yani çıldırırım, deliririm” dedi. Ben ne yapacağım o zaman orada? Hemen gittim, bir kara şalvar buldum, oradaki kadınlar gibi ayağıma geçirdim. Başıma bir yağlık bağladım, ayağıma da takunyaları giydim. Girdim köylü kadınların arasına ve benim bütün dünyam değişti. Bilincim buldozerle ezildi.

Hangi filmler çıkacak?
Hüseyin Karabey: Yılmaz Güney Vakfı’na ait olan Sürü, Yol, Umut, Arkadaş, Zavallılar, Ağıt, Acı, Düşman. Ciddi bir arşiv hazırlığı içindeyiz. Yazılı ve görsel, her şeyini kayıt altına almaya başladık. Fatoş Hanım’ın kişisel arşivinden başladık. Biz onları yavaş yavaş yayımlamaya, araştırmacılara açmaya başladığımızda ikinci, üçüncü şoklar yaşanacak. O kültürel birikim, bir dönemin kültürel ortamının entelektüel düzeyi açığa çıkacak. Son olarak Adana Altın Koza Film Festivali’nde de kişisel arşivleri olan birkaç dostuyla tanıştık Yılmaz Güney’in. Bunları zamanla vakıf bünyesinde toplayıp araştırmacıların, genç arkadaşların, ilgilenen herkesin ulaşabileceği hale getirmek istiyoruz.

One thought on “Yılmaz Güney Kimdir: Zahit Atam – Fatoş Güney – Hüseyin Karabey – Söyleşi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir